هواساز Air Handling Unit

هواساز Air Handling Unit (بطور اختصاری AHU) دستگاهی برای تأمین هوای مطبوع و سالم با دستیابی به دما و رطوبت مناسب است.

هواساز یکی از اصلی‌ترین دستگاه‌های تهویه مطبوع است که در مسیر چیلر و بویلر با کانال هوا قرار می‌گیرد. هواسازها در صنایع مختلف نیز برای تولید هوای مورد نیاز با درجه و رطوبت مورد نظر به کار برده می‌شوند.
هواساز Air Handling Unit

ساختمان داخلی هواساز Air Handling Unit

ساختمان داخلی هواساز از بخش های مختلفی تشکیل شده اند که تصویر ارائه شده، اجزا مختلف و محل قرارگیری هر جزء را در ساختمان داخلی این سیستم تهویه را نشان می دهد.

نمای شماتیک ساختمان داخلی هواساز

ساختمان داخلی ساختمان داخلی هواساز Air Handling Unit

نحوه عملکرد هواساز

نحوه عملکرد هواساز بدینصورت میباشد که در درون این دستگاه ها اجزای مختلفی همچون کویل های فلزی، فیلتر های هوا، موتور و فن وجود دارد که هرکدام قسمتی از فرایند کاری هواساز را انجام می دهند.

لایه بیرونی این دستگاه از ورق گالوانیزه ساخته شده است. کویل آب گرم با بخار آب و کویل آب سرد به وسیله گاز مبرد تغذیه می شوند. هوای گرم یا سرد به وسیله فن از کویل ها به کانال های انتقال سیستم رفته و در ساختمان پخش می شود.

ضمن اینکه در مورد تصفیه هوا باید بدانید قبل از ورود هوا چند نوع فیلتر برای جلوگیری از ورود ذرات و اجزای اضافی به هوا وجود دارد. استفاده از هواساز می تواند یکی از بهترین راه ها برای تامین سرمایش و گرمایش مورد نیاز در فصول مختلف سال باشد.

انواع هواساز

تقسیم و دسته بندی دستگاه های هواساز می تواند تحت الشعاع فاکتورهای متنوعی قرار گیرد که عبارتند از:

هواساز خانگی

هواساز خانگی بهترین سیستم تهویه خانگی می باشد . امروزه رشد سریع شهرنشینی و افزایش آپارتمان های بلند بجای خانه های تک واحدی، و نیز نیاز به تامین هوای پاک و تمیز و تازه برای افراد ساکن در این آپارتمان ها موجب شده است تا نیاز به سیستم های هواساز به صورت روز افزون افزایش یابد.

سیستم این نوع هواساز ها مرکزی بوده و تأمین گرمایش و سرمایش این نوع هواسازهای خانگی نیاز به تهویه مناسب و عملکرد عالی تجهیزات سیستم مرکزی از جمله چیلر و سایر ادوات دارد . این نوع هواساز ها عموما در بخش بالکن و در محیط بیرون نصب می شوند و به داخل منزل یا محیط کانال کشی می شوند .

هواساز صنعتی

هواساز صنعتی بهترین سیستم تهویه مطبوع در صنعت می باشد . هواساز صنعتی به دلیل آنکه علاوه بر کنترل دما محیط، میزان رطوبت و نیز میزان آلاینده های هوای محیط را کنترل می کند می تواند بهترین گزینه به عنوان سیستم تهویه مطبوع در محیط های صنعتی به منظور جلوگیری از آسیب کمتر به دستگاهها و اپراتورها باشد .

این نوع هواساز ها عموما برای پرورش قارچ ، تهویه مطبوع محیط های بسیار حساس ( اتاق سرور ) ، تهویه مطبوع بخش های اداری و مسکونی محیط های صنعتی و سایر موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرند .

قیمت انواع هواساز

دستگاه های هواساز مجاری سیستم های تهویه مطبوع هستند. جریان هوای تولیدی توسط این سیستم ها، می تواند درست مطابق میل کاربران و بر اساس معیارهای ایده آل تعریف شده نسبت به محیط و فصل تنظیم گردد.

در واقع تعیین قیمت انواع هواساز ارتباط مستقیم با تجهیزات ویژه ایی که در سیستم های هواساز استفاده شده است، دارد.

نوع این اجزا و نحوه عملکرد هرکدام از آن ها می تواند در تعیین قیمت دستگاه هواساز موثر باشد، مانند:

البته سایر اجزای ساخت سیستم های هواساز نظیر جنس بدنه، اجزای الکترومکانیکی سیستم، تعداد اینورترهای کنترل کننده موتور فن، سیستم های کانال کشی و دمپرها و … نیز می توانند روی قیمت دستگاه هواساز تاثیرگذار باشند

ناگفته نماند برخی فاکتورهای محیطی، اقلیمی و حتی سیاسی و اقتصادی نیز می توانند در قیمت گذاری اقلامی نظیر هواسازها و سیستم های تهویه مطبوع تاثیرگذار باشند.

برای مثال، نمی توان از مباحث تحریم و یا تورم چشم پوشید، چرا که چنین مواردی می توانند قیمت دستگاه های هواساز را به شدت تحت الشعاع قرار دهند.

شرکت مشاور و سازنده دستگاه هواساز ایرانی

شرکت تهویه تبرید پدیده اطلس سرما با بیش از چند دهه تجربه و با کادری مجرب در زمینه طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و نگهداري انواع دستگاه هاي تهویه مطبوع در پروژه هاي عظیم با بکارگیري دانش فنی روز، هماهنگ با آخرین دستاوردها و طرح هاي سازندگان معتبر دنیا، موفق گردیده همواره بعنوان پیشروترین شرکت ایرانی در این زمینه مطرح گردد.

شرکت تهویه و تبرید پدیده اطلس سرما

هیچ مشکلی در تهویه مطبوع وجود ندارد که شرکت هواساز قادر به حل آن نباشد. با طیف کاملی از راه حل های محصول از نظر کیفیت، طراحی، مواد و عملکرد قادر به پاسخگویی به کلیه نیازهای مشتری می باشد.

مشاوره و ساخت انواع هواساز با شرکت تهویه و تبرید پدیده اطلس سرما

جهت مشاوره و ساخت انواع هواساز با ما تماس بگیرید
منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم

6580 5658 – 021
6582 5658 – 021

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *