ایرواشر Air washer

به طور کلی دستگاه ایرواشر Ari washer یا همان هواشور به سیستمی گفته می شود که از آن در جهت غبار گیری، رطوبت زنی، از میان بردن آلودگی و همچنین خنک سازی هوا استفاده می شود.

ایرواشر Air washer

این دستگاه که هم قابلیت سرمایشی دارد و هم توانایی گرمایشی، به صورت یک سیستم کاملاً مستقل تولید می شود. همچنین به دلیل توانایی فیلتر بالا و نیز افزایش میزان رطوبت هوای ورودی، هوا را به صورت مستقیم در تماس با قطرات آب قرار می دهد

و به این شیوه تبادل حرارتی و جرمی را میان آب و هوا به وجود می آورد. علاوه بر تمامی این ها، ایرواشر می تواند با اسپری کردن آب با تعیین درجه مورد نیاز، میزان دمای هوای ورودی به میزان دمای آب اسپری شده برساند.

به همین دلیل است که از این دستگاه مدرن و پیشرفته در انواع مکان های مختلف استفاده می شود. همچنین از آن در انواع فصول مختلف استفاده می گردد. در ادامه مطلب با هم نگاهی به تاریخچه دستگاه ایرواشر می اندازیم.

عملکرد دستگاه ایرواشر

هوای گرم تابستان توسط فن ایرواشر به داخل دستگاه مکیده می شود. ایرواشرها با استفاده از پمپ آب قوی و نازل های خود هوا را شستشو داده و خنک می نمایند.

ذرات گرد و غبار و آلودگی های موجود در هوا پس از برخورد با ذرات پودری آب که از نازل ها پاشیده شده اند، از هوا زدوده شده و هوای خنک و تمیز از ایرواشر خارج می گردد.

تبادل حرارتی هوا با ذرات آب و غبارگیری آن باعث خنک شدن هوای خروجی از ایرواشر در تابستان می گردد.

اجزای تشکیل دهنده ایرواشر

ایرواشرها به صورت مستقل و یا در تعامل با بقیه اجزاء سیستم تهویه مطبوع ساختمان قرار می گیرند و شامل قطعات و تجهیزاتی مانند:

بدنه اصلی ایرواشر :


بر روی بدنه ایرواشر چهار دریچه تعبیه شده است که یک دریچه مخصوص هوای تازه است
دو دریچه دیگر با اتصال به کانال برای انتقال هوای رفت و برگشتی به ساختمان به کار می روند
دریچه آخر مربوط به خروج هوای برگشتی غیر استفاده از محفظه ایرواشر است.
بدنه ایرواشر

دمپر ایرواشر :


در مسیر جریان قرار می گیرند و برای تنظیم میزان جریان هوای تازه ، هوای برگشت و هوای خروجی برگشتی به کار می روند.
دمپر باید بتواند در مواقع لازم هوابندی را به خوبی انجام دهد به طور مثال برخی اوقات هوای برگشت به ایرواشر نباید به هیچ وجه با هوای تازه مخلوط شود.
دمپر ایرواشر

فیلتر ایرواشر :


فیلتر ها برای جذب ذرات ریز هوا و جدا سازی آن ها به کار می روند و استفاده از آن ها اختیاری است و متناسب با نوع فیلتر، درصد جداسازی متغیر است.
فیلتر ها بیشتر برای زمستان کاربرد دارند چون مقدار زیادی از ذرات هوا توسط قطرات آب، در تابستان حذف می شوند.
فلیتر ایرواشر

تجهیزات گرمایشی مانند کویل آب گرم و هیتر الکتریکی :


بمنظور ایجاد هوای گرم مطبوع کویل اب گرم ایر واشر، به پکیج یا بویلر متصل است وظیفه آن، ایجاد انتقال حرارت از آب گرم به هوایی است
که از میان کویل ها عبور می کند. به همین منظور برای انتقال حرارت بهتر، برجستگی هایی روی کویل ها وجود دارد که فین نامیده می شوند و جنس فین ها می تواند متفاوت از جنس کویل باشد.

کویل آب گرم

نازل های پاشش آب :


نازل های دستگاه ایر واشر وظیفه ایجاد و پخش قطرات آب در مسیر جریان را بر عهده دارند.
در کولرهای آبی و زنت از پوشال برای ایجاد سطح تماس بین هوا و آب استفاده می کنند اما ایر واشر ها به کمک نازل با پاشش قطرات ریز آب در مسیر جریان هوا، این سطح تماس را ایجاد می کنند.

نازل پاشش آب ایرواشر

پمپ آب و سیستم آبرسانی :


پمپ آب معمولا بیرون از محفظه ایرواشر قرار می گیرد و باید بتواند فشار و حجم مورد نیاز برای پاشش مناسب آب را فراهم کند
الکتروموتور این پمپ ها باید در برابر آب از سیل بندی مناسب برخوردار باشد و قطعات آن در مقابل خوردگی مقاوم باشند.
پمپ آب ایرواشر

فن و الکتروموتور :


به وسیله فن می توان میزان هوای رفت را کنترل کرد و چون آخرین وسیله محفظه ایرواشر در ارتباط با کانال است.
ایجاد صدای نامطلوب می تواند بسیار آزاردهنده باشد بنابراین باید بالانس استاتیکی و دینامیکی باشد.
فن ایرواشر

کنترلر و اینورتر و ترموستات :


استفاده از این تجهیزات به ترتیب باعث کنترل پذیر کردن و افزایش طول عمر دستگاه و صرفه جویی در انرژی ایرواشر می شوند.
کنترلر و اینورتر و ترموستات ایرواشر

تشتک :


هنگام پاشش آب در مسیر جریان هوا تمام قطرات آب تبخیر نمی شوند و مقداری از آنها همراه جریان به حرکت درمی آیند و مقداری از آنها داخل تشتک موجود در پایین قسمت پاشش ریزش می کنند و برای استفاده دوباره به کار گرفته می شوند.
تشتک ایرواشر

تیغه های قطره گیر :


آن قسمت از قطرات آب که همراه جریان در حرکت هستند نباید وارد ساختمان شوند و باید از خروج ان ها از محفظه ایرواشر جلوگیری شود این کار با استفاده از تیغه های قطره گیر صورت می گیرد که بعد از قسمت پاشش آب قرار دارند.
آن قسمت از قطرات آب که همراه جریان در حرکت هستند نباید وارد ساختمان شوند و باید از خروج ان ها از محفظه ایرواشر جلوگیری شود این کار با استفاده از تیغه های قطره گیر صورت می گیرد که بعد از قسمت پاشش آب قرار دارند.
تیغه های قطره گیر ایرواشر

ایرواشر سقفی

دستگاه ایرواشر سقفی یکی از مدل های موجود در بازار است که با کارایی بالا و طراحی منحصر به فرد، منجر به تولید و ارائه یک محصول ایده آل برای تهویه مطبوع مکان های مختلف شده است. 

تجهیزات ایرواشرهای سقفی جزو تجهیزات تهویه مطبوع به شمار می روند و با طراحی ویژه به صورت سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در ساختمان ها عمل می کنند.

ایرواشر سقفی

تفاوت ایرواشر و هواساز

ایرواشر و هواساز دو دستگاه تهویه مطبوع هستند که با راندمان بالا برای نصب سیستم های گرمایشی و سرمایشی در محوطه های صنعتی و ساختمان های مسکونی و اداری طراحی شده اند.

دستگاه های ایرواشر و هواساز در بسیاری از جهات، شبیه به یکدیگر عمل می‌کنند؛ به عبارت ساده‌تر، شیوه تهویه مطبوع در هواساز و دستگاه ایرواشر با یک هدف انجام می شود. ایرواشر و هواساز در برخی از جزئیات با یکدیگر تفاوت دارند.

قیمت ایرواشر

قیمت ایرواشر با در نظر گرفتن نوع ، ظرفیت و تجهیزات جانبی آن محاسبه می گردد.
همانطور که می دانید ایرواشر های در سه دسته بزرگ تقسیم می شوند، که شامل :

برآورد قیمت برای هرسری از این ایرواشر ها متفاوت خواهد بود.

مشاوره و ساخت انواع ایرواشر با شرکت تهویه و تبرید پدیده اطلس سرما

جهت مشاوره و ساخت انواع ایرواشر با ما تماس بگیرید
منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم

6580 5658 – 021
6582 5658 – 021